Skip Navigation

2009 ASA Section Election Results

Section 01. Teaching and Learning

Chair – Elect: Darlaine Gardetto, St. Louis Community College - Meramac
Secretary/Treasurer: Kathy Feltey, University of Akron
2-year Representatives: Linda Rillorta, Mt. San Antonio College
4-year Representative: Anne Eisenberg, SUNY-Geneseo
University Representative: Melinda Messineo, Ball State University

Section 02: Methodology

Council Members: Jeremy Freese, Northwestern University, Diane Felmlee, University of California Davis

Section 03: Medical Sociology

Chair-Elect: Stefan Timmermans, University of California - Los Angeles
Chair Elect, Nominations Committee: Anne Barrett, Florida State University
Nominations Committee Members: Mary-Clare Lennon, CUNY - Graduate Center, Nancy Kutner, Emory University
Nominations Committee, Student Member: Abigail Sewell, Indiana University
Council Member-at-Large: Dawn Upchurch, University of California - Los Angeles
Student Council Member-at-Large: Robyn Lewis, Florida State University
Chair, Career and Employment Committee: Karen Lutfey, New England Research Institutes
Chair, Publications Committee: Peggy Thoits, Indiana University
Chair, Teaching Committee: Teresa Schied, University of North Carolina, Charlotte

Section 04: Crime, Law, and Deviance

Chair-Elect: Rob Parker, University of California at Riverside
Council Members: Karen Parker, University of Delaware, Eric Baumer, Florida State

Section 05: Sociology of Education

Chair-Elect: Chandra Muller, University of Texas Austin
Secretary/Treasurer: Karolyn Tyson, University of North Carolina Chapel Hill
Council: Sara Goldrick-Rab, University of Wisconsin-Madison, Angel Harris, Princeton University

Section 06: Sociology of Family

Chair-Elect: Jay Teachman, Western Washington University
Secretary-Treasurer: Jacinta Bronte-Tinkew, Child Trends
Council Member: Lisa Pearce, University of North Carolina - Chapel Hill, Mignon Moore, University of California, Los Angeles
Student Representative: Caroline Sten Hartnett, University of Pennsylvania

Section 07: Organizations, Occupations, and Work 

Chair-Elect: Amy S. Wharton, Washington State University
Council Members: Erin Leahey, University of Arizona, Beth Bechky, University of California - Davis

Section 08: Sociological Theory

Chair-Elect: Mustafa Emirbayer, University of Wisconsin
Council Member: Neil Gross, University of British Columbia
Student Representative: Erin McDonnell, Northwestern University

Section 09: Sex and Gender  

Chair-Elect: Jyoti Puri, Simmons College
Council Members: Mindy Stombler, Georgia State University, Jessica Fields, San Francisco State University
Sally Hacker Graduate Student Paper Award Committee: Shari L. Dworkin, University of California - San Francisco, Adia Harvey Wingfield, Georgia State University

Section 10: Community and Urban Sociology

Chair-Elect: Lily Hoffman, City College of New York
Council Members: Maria Krysan, University of Illinois-Chicago, Deirdre Oakley, Georgia State University
Publications Committee: Susan K. Brown, University of California-Irvine, Richard D. Lloyd, Vanderbilt University

Section 11: Social Psychology

Chair-Elect: Jane D. McLeod, Indiana University
Council Member: Shelley Correll, Stanford University, Rebecca J. Erickson, The University of Akron
Student Representative: Celeste Campos, University of Iowa

Section 12: Peace, War, and Social Conflict 

Chair-Elect: Gregory Maney, Hofstra University
Secretary/Treasurer: Catherine Corrigall-Brown, University of British Columbia
Council Members: Steve Scanlan, Ohio University, Anna Sandoval Giron, Simmons College

Section 13: Environment and Technology

Chair-Elect: David Pellow, University of Minnesota-Minneapolis
Treasurer: JoAnn Carmin, Massachusetts Institute of Technology
Secretary: Karen Ehrhardt-Martinez, American Council for an Energy-Efficient Economy
Council-Teaching & Learning: Brian Mayer, University of Florida
Council, Membership: Liam Downey, University of Colorado

Section 14: Marxist Sociology

Chair-Elect: Roger Salerno, Pace University
Council Members: Lynn Chancer, Hunter College of the City University of New York, Michael E. Brown, Northeastern University

Section 15: Sociological Practice and Public Sociology

Chair-Elect: Roy Feldman, Behavior Analysis, NY
Secretary-Treasurer: Becky Hsu, Princeton University
Council Members: Marv Finkelstein, Southern Illinois University; Leslie Hossfeld, University of North Carolina - Wilmington; Johanna P. Bishop, Wilmington University

Section 16: Sociology of Population

Chair-Elect: Michael White, Brown University
Secretary-Treasurer: Kyle Crowder, University of North Carolina
Council Members: Jennifer Van Hook, Pennsylvania State University; Lori Hunter, University of Colorado
Student Representative: Elaine Hernandez, University of Minnesota

Section 17: Political Economy of the World System

Chair-Elect: Paul Ciccantell, Western Michigan University
Council Members: Denis O’Hearn, Binghamton University; James Fenelon, California State University, San Bernardino
Student Representatives: Kirk Lawrence, University of California – Riverside, Astra Bonini

Section 18: Aging and the Life Course

Chair-Elect: William Dale Dannefer, Case Western Reserve University
Council Members: Debra Umberson, University of Texas – Austin; Debra Street, University of New York at Buffalo
Student Representative: Amelia Karraker, University of Wisconsin

Section 19: Sociology of Mental Health

Chair-Elect: Heather A. Turner, University of New Hampshire
Council Member: Kristi Williams, The Ohio State University
Committee on Publications: Melissa A. Milkie, University of Maryland
Nominations Committee: Donald A. Lloyd, Florida State University

Section 20: Collective Behavior and Social Movements

Chair Elect: Stephen Valocchi, Trinity College  
Secretary/Treasurer: Mary Bernstein, University of Connecticut
Council Members: Deborah B. Gould, University of Pittsburgh; Rory McVeigh, University of Notre Dame
Publications Committee: Howard Ramos, Dalhousie University
Committee on Nominations: Eve Shapiro, University of Connecticut
Workshop Committee: Dennis J. Downey, California State University, Channel Islands

Section 21: Racial and Ethnic Minorities

Chair-Elect: David Embrick, Loyola University Chicago
Council Members: Nancy Foner, Hunter College – CUNY; Jane H. Yamashiro, University of Hawaii at Manoa
Student Representative: Michael Chavez, University of California - Riverside

Section 22: Comparative and Historical Sociology

Chair-Elect: James Mahoney, Northwestern University
Council Members: Ivan Ermakoff, University of Wisconsin-Madison, Issaac William Martin, University of California - San Diego
Student Representative: Corey O'Malley, University of California - Los Angeles

Section 23: Political Sociology

Chair-Elect: Ron Aminzade, University of Minnesota
Council Members: Sarah Sobieraj, Tufts University; Sean O'Riain, National University of Ireland, Maynooth

Section 24: Asia and Asian America

Chair-Elect: Mia Tuan, University of Oregon
Treasurer: Jiannbin Lee Shiao
Council Members: Monisha Das Gupta, University of Hawai’i; Sunaina Maira, University of California - Davis
Student Representative: Susan Hong, Lehigh University

Section 25: Sociology of Emotions

Chair-Elect: Cathryn Johnson, Emory University
Secretary-Treasurer: Gretchen Peterson, California State University, Los Angeles
Council Member: Lori Holyfield, University of Arkansas

Section 26: Sociology of Culture

Chair-Elect: Rick Fantasia, Smith College
Council Members: Laura Grindstaff, University of California – Davis, Philip Smith, Yale University
Student Representative: Yifat Gutman, New School for Social Research

Section 27: Science, Knowledge, and Technology

Chair-Elect: Monica Casper, Arizona State University
Council Members: Sidney Halpern, University of Illinois – Chicago, Elizabeth Popp Berman, University at Albany - SUNY
Student Representative: Wendy McGuire, University of Toronto

Section 28: Communication and Information Technology

Chair Elect: Christena Nippert-Eng, Illinois Institute of Technology
Treasurer: Jeffrey Boase, Rutgers University
Council Members: Lori Kendall, University of Illinois at Urbana Champaign, Dana R. Fisher, Columbia University

Section 29: Latino/a Sociology

Chair Elect: Rafael Hernandez-Arias, De Paul University
Council Members: Silvia Domínguez, Northeastern University, Norma Fuentes Mayorga, Fordham University
Student Representative: Chalane Lechuga, University of New Mexico

Section 30: Alcohol, Drugs, and Tobacco

Chair-Elect: Claire Sterk, Emory University
Council Member: Amie Nielsen, University of Miami

Section 31: Children and Youth

Chair-Elect : Robert Crosnoe, University of Texas - Austin
Council Members: Rosalind King, NICHD, Rachel Gordon, University of Illinois - Chicago
Student Representative: Emily Rauscher, New York University

Section 32: Sociology of Law

Chair-Elect: Robert Nelson, American Bar Foundation and Northwestern University
Secretary/Treasurer: Ronit Dinovitzer, University of Toronto
Council Members: Mary Rose, University of Texas, Mary Nell Trautner, University at Buffalo – SUNY, and Mary Vogel, University of London

Section 33: Rationality and Society

Chair: Pamela Oliver, University of Wisconsin - Madison
Chair-Elect: David Willer, University of South Carolina
Council Members: Christine Horne, Washington State University, James Kitts, Columbia University

Section 34: Sociology of Religion

Chair-Elect: N. J. Demerath III, University of Massachusetts - Amherst
Council Members: Lisa D. Pearce, University of North Carolina at Chapel Hill, D. Michael Lindsay, Rice University

Section 35: International Migration

Chair-Elect: Monica Boyd, University of Toronto
Council Members: Tomás Jimenez, Stanford University, Nazli Kibria, Boston University
Student Representative: Linda Gjokaj, Michigan State University

Section 36: Race, Gender, and Class

Chair-Elect: Joya Misra, University of Massachusetts Amherst
Council Members: Shirley Jackson, Southern Connecticut State University, Carolina Bank Munoz, Brooklyn College - CUNY
Student Representative: Glenda Flores, University of Southern California - Los Angeles

Section 37: Mathematical Sociology

Chair-Elect: Robert Hanneman, University of California - Riverside
Secretary-Treasurer: David Wagner, University at Albany, SUNY
Council Member: Katherine Faust, University of California – Irvine, Rob Willer, University of California - Berkeley
Student Representative: Daniel B. Shank

Section 38: Sociology of Sexualities     

Chair-Elect: Mary Bernstein, University of Connecticut
Council Members: Juan Battle, CUNY Graduate Center, Ann Meier, University of Minnesota
Student Representatives: Maura Kelly, University of Connecticut, Catherine Connell, University of Texas - Austin

Section 39: History of Sociology

Chair-Elect: Gary Alan Fine, Northwestern University
Secretary-Treasurer: Anne Eisenberg, SUNY-Geneseo
Council Member: Kevin Anderson, Purdue University, Matteo Bortolini, University of Padua
Student Representative: Kristin Haltinner, University of Minnesota

Section 40: Economic Sociology

Chair-Elect: Alejandro Portes, Princeton University
Council Members: Greta Krippner, University of Michigan, Martin Ruef, Princeton University

Section 41: Labor and Labor Movements  

Chair-Elect: Carolina Bank Munoz, Brooklyn College - CUNY
Council Member: Steve McKay, University of California - Santa Cruz

Section 42: Animals and Society

Chair-Elect: Tracey Harris, Cape Breton University
Secretary-Treasurer: Leslie Irvine, University of Colorado
Council Member: Colter Ellis, University of Colorado

Section 43: Ethnomethodology and Conversation Analysis

Council Members: Geoffrey Raymond, University of California - Santa Barbara, Tanya Stivers, Max Planck Institute

Section 44: Evolution and Sociology

Chair-Elect: Jeremy Freese, Northwestern University
Council Members: Richard Machalek, University of Wyoming, Alan Booth, Penn State University